Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony zęba z cementem korzeniowym.Może występować w 4 wariantach (z czego dwa pierwsze są najczęstsze): Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni. Zęby mają różną ilość korzeni i tak najczęściej (są wyjątki): siekacze, kły, przedtrzonowce (z wyłączeniem pierwszych górnych przedtrzonowców) mają po 1 korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowce i zęby trzonowe żuchwy mają 2 korzenie (przedtrzonowce podniebienny i przedsionkowy, trzonowce mezjalny i dystalny), trzonowce szczęki po 3 korzenie (podniebienny oraz dwa przedsionkowe ? mezjalny i dystalny).
Jeśli więc ktoś rozważa taką formę leczenie stomatologicznego powinien być świadom pewnego dyskomfortu.
Noszenie aparatu ortodontycznego nie jest zbyt bolesne, jedynie przez pierwszy tydzień można czuć niewygodę z tego powodu. W początkowym okresie zęby mogą boleć, zwłaszcza przy jedzeniu, jednak później to mija.Mycie zębów z nałożonym aparatem wymaga używania specjalnych szczoteczek.
Często konieczne są również co miesięczne wizyty u stomatologa, w celu dopasowania łuku aparatu, żeby dobrze spełniał swoją funkcję.W miazdze wyróżnia się warstwę wewnętrzną, bogatokomórkową, i zewnętrzną, skąpokomórkową (tzw.
warstwę Weila lub pas Weila).
W warstwie Weila mają początek naczynia chłonne, które opuszczają ząb przez otwór wierzchołkowy i deltę korzeniową.W miazdze występują sploty naczyniowe i nerwowe (np.
prazębinę (tworzącą się zębinę, dopiero co wytworzoną przez odontoblasty). Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka.