Koparka

cat części cat części
Koparka (1/8)? Koparka jednonaczyniowa na gąsienicach Koparka ? maszyna do robót ziemnych, służąca do oddzielania urobku od gruntu i przeniesienia na środki transportowe lub na składowisko.

Koparka może również pełnić rolę urządzenia przeładunkowego (wtedy nabiera i przenosi tylko materiał sypki).

Są maszynami powszechnie stosowanymi wszędzie tam, gdzie zachodzi właśnie konieczność takich procesów, stąd wykorzystywana jest powszechnie przy pracach ziemnych budowlanych, transportowych lub górniczych. Podział Zasadniczo podziału koparek dokonuje się na dwie podstawowe grupy w zależności od charakteru pracy: Koparki pracujące w cyklu przerywanym, tzn.
pomiędzy kolejnymi etapami pracy naczynia urabiającego występują etapy pomocnicze, takie jak przeniesienie naczynia z urobkiem, jego opróżnienie i powrót do pozycji pracy. Ponieważ wyposażone są w jedno naczynie urabiające, nazywane są koparkami jednonaczyniowymi. Jest to grupa koparek najpowszechniej znanych i stosowanych. Koparki pracujące w cyklu ciągłym, tzn.

kolejne etapy pracy naczyń urabiających następują jedno po drugim w sposób ciągły.

Są wyposażone w wiele naczyń urabiających połączonych zamkniętym łańcuchem lub ustawionych na kole czerpakowym.

Grupa ta określana jest jako koparki wielonaczyniowe. Podział w zależności od osprzętu roboczego: podsiębierne ? może pracować zarówno powyżej jak i poniżej poziomu terenu na którym stoi. przedsiębierne ? współpracuje ze środkiem transportu, pracuje zjeżdżając do wykopu, pracuje z poziomu wykopu, chwytakowe ? (do wykopów jamistych): opuszcza się łyżka, nabiera i unosi grunt, zbierakowe ? zbierak wleczony po ziemi na linie odspaja grunt; może być stosowany do wszystkich rodzajów wykopów. Do ciekawych zastosowań koparek należy koparka podwodna przeznaczona do eksploatacji morskich złóż minerałów, tzw.

konkrecji.

Innym nietypowym rozwiązaniem jest koparka linotorowa, którą zalicza się również do dźwignic linotorowych. Do drobnych robót ziemnych często wykorzystywane są koparkoładowarki zbudowane na bazie ciągnika. Warianty osprzętu koparekŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Koparka

Koparkoładowarka stanowi solidną platformę

Osprzęty robocze Koparkoładowarka stanowi solidną platformę dla szerokiego zakresu osprzętów takich, jak: łyżka wieloczynnościowa z zębami lub ostrzem i widłami paletowymi łyżka dzielona łyżki podsiębierne z zębami łyżki do skarpowania lemiesz do śniegu widły paletowe odśnieżarka wirnikowa zamiatarka workownica do workowania piasku młot wyburzeniowy frezarka do asfaltu wiertnica hydrauliczna. Szybkozłącze koparkowe oraz hydrauliczne szybkozłącze ładowarkowe umożliwiają szybką wymianę wyżej wymienionych osprzętów.
Konstrukcja wysięgnika osprzętu ładowarkowego umożliwia stabilne utrzymanie ładunku i jednocześnie zapewnia dużą siłę odspajania.
Wysięgnik teleskopowy osprzętu koparkowego zapewnia duże wartości głębokości kopania. Z kolei specjalna rama umożliwia boczny przesuw wysięgnika oraz jego obrót o 180°. Uprawnienia W Polsce koparkoładowarki mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które ukończyły szkolenie i uzyskały pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie3.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Koparko%C5%82adowarka

Jakie urządzenia wykorzystuje się na budowie?

W dawnych czasach na budowach większość prac była wykonywana ręcznie przez robotników. Najcięższą maszyną był chyba wóz ciągnięty przez konie.

Obecnie nawet na budowie domu jednorodzinnego pracują nawet bardzo ciężkie maszyny.

To właśnie dzięki rozwojowi technologicznemu możemy tak szybko budować wielkie obiekty. Budując dom zacząć należy od fundamentów.

Są one zbudowane z wylewanego betonu lub bloczków betonowych.

Tak więc do ich zbudowania można użyć zwykłej betoniarki i mieszać w niej beton a następnie wylewać fundamenty i stropy - tyle, że wytworzenie takiej ilości betonu jaka jest potrzebna do budowy nawet niewielkiego domu wymaga wiele czasu i pracy.

Czasami znacznie bardziej opłaca się kupić beton przemysłowy dostarczany betoniarką.

Oprócz oszczędności czasu i pracy zwykle taki materiał posiada lepsze właściwości - więc warto skorzystać z lepszych maszyn na budowie..

Dodane: 25-03-2017 03:49

Tagi: części do maszyn

Widok do druku:

cat części