Dlaczego? To jasne, ponieważ tego typu szkolenia muszą regularnie odbywać wszyscy, którzy pracują.
Pracodawcy są zobowiązani zapewnić szkolenia bhp i nie ma od tego żadnych ulg. Bezpieczeństwo i higiena pracy to kwestie priorytetowe i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. W każdym zawodzie obowiązują inne przepisy w tym względzie, ale jedno jest wspólne: szkolenia bhp muszą się co jakiś czas odbywać, a pracownicy muszą obowiązkowo brać w nich udział.Jeśli pracownik nie ma takiego kursu, nie może zostać zatrudniony w danej firmie.
Kurs musi odbywać sięw godzinach pracy.Podczas instruktażu mówi się o zagrożeniu wynikającym ze stanowiska, na które się zatrudniamy.
Musi być powtórzony, kiedy na stanowisku pracy zachodzą zmiany np.zakupiona jest nowa maszyna.W przypadku pracowników administracyjno-biurowych musi trwać około dwóch godzin, a dla reszty pracowników osiem godzin.
Przy kontroli trzeba okazać dokument z wykonanym kursem.
Outsourcing bhp jest dobrą alternatywą dla firmy, w której ilość pracowników nie przekracza 100 osób.
Outsourcing bhp ma swoje zalety, najważniejsza z nich to obniżenie kosztów dla pracodawcy.
Po części zwalnia to również właściciela zakładu pracy z odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa w pracy. Przestrzeganie zasad bhp jest również istotne na przykład w szkołach czy na uczelniach, tam też powinny być wdrażane programy bezpieczeństwa.Outsourcing bhp również tam znajdzie swoje zastosowanie, pod warunkiem, że w jego skład wchodzą specjaliści ze swojej dziedziny.Artykuł pomimo swojego tytułu nie będzie dotyczył tylko korporacji.
Przejmowanie strategii dużych firm przez te mniejsze przedsiębiorstwa należy do pozytywnych praktyk. Jedną z pierwszych kwestii do omówienia jest outsourcing bhp jako przykład możliwości szkoleniowych.Takie organizacje często pobierają dość wysokie opłaty za szkolenia bhp przeprowadzane w danej firmie.
Zatrudnienie szkoleniowca na osobnym etacie jest oczywiście racjonalnym rozwiązaniem.
Po odbyciu analizy kosztów decyzja o zatrudnieniu takiego specjalisty może zostać podjęta.Dodatkowe szkolenia mogą być prowadzone poprzez np.
seminarium online. Samo szkolenie nie musi być zorganizowane w siedzibie pracodawcy i prowadzone przez jego pracownika. Outsourcing BHP, czyli prowadzenie szkoleń przez firmy zewnętrzne od dawna nie jest już niczym dziwnym, a coraz więcej firm decyduje się skorzystać z pomocy zewnętrznych specjalistów przy prowadzeniu szkoleń. Pamiętać trzeba, że to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. I to on poniesie odpowiedzialność, jeśli nie zachowa odpowiednich terminów przeprowadzania oraz rodzajów szkoleń.Pulsar BHP