Ze względu na: umieszczenie w pomieszczeniu: zabudowane całkowicie lub częściowo w ścianie kominki wolno stojące tzw.
kozy kominki ceramiczne często mylone z kominkami kaflowymi osłonę paleniska: kominki z wkładem kominowym, tzw.
zabudowane kominki z otwartym paleniskiem paliwo: drewno kominki elektryczne gaz (miejski lub płynny) paliwo płynne etanol (tzw. biokominki), naftę itp. sposób podawania paliwa stałego kominki z palnikiem retortowym sterowanym automatycznie na pellety kominki na drewno z dokładaniem ręcznym sposób rozprowadzenia ciepła: kominki oddające ciepło tylko do pomieszczenia, w którym stoją kominki z wymiennikiem ciepła: z rozprowadzaniem grawitacyjnym ciepłego powietrza z mechanicznym rozprowadzeniem ciepłego powietrza z płaszczem wodnym wpiętym do instalacji C.O.Mogą służyć jako źródło ciepła.
Czy i dlaczego warto skorzystać z takiego urządzenia? Pozytywną stroną takiego rozwiązania jest fakt, że nagrzewnice to szybkie generatory nawet dużych ilości ciepła.
To sprawia, że można nimi bardzo skutecznie ogrzewać nawet duże powierzchnie. Istnieje także wiele możliwości zasilania nagrzewnicy, a materiał opałowy zależy zwykle od typu konkretnego urządzenia. Niewątpliwie nagrzewnice to także proste w obsłudze urządzenia, dzięki czemu trudniej zepsuć taką maszynę.Prostota budowy jest atutem także z tego względu, że łatwo można naprawić uszkodzoną nagrzewnicę.
Na pewno w przyszłości zostaną odkryte metody ogrzewania, które będą niemalże całkowicie ekologiczne, gdyż już dziś bardzo blisko nam do tego ideału. .