Regeneracja ciepła pozwala na znaczne podniesienie sprawności termicznej obiegów porównawczych i rzeczywistych elektrowni kondensacyjnych i powiększenie wskaźnika skojarzenia w elektrociepłowniach.
Regeneracja dokonywana jest za pomocą tzw.
mosty termiczne.
Prawidłowa ocena drogi, którą ucieka ciepło wymaga użycia sprzętu umożliwiającego pomiar temperatury, może to być termometr laserowy lub kamera termowizyjna. Po ustaleniu miejsc w których ciepło umyka z pomieszczenia, czy nieruchomości można podjąć konkretne działania mające na celu zmianę miejsca rozproszenia ciepła lub jego zatrzymania. Często dużo ciepła umyka z domu poprzez stare i nieszczelne okna, ale nieszczelność to tylko jeden problem. Ponieważ grubość szkła i ilość komór okna również ma niemałe znaczenie.W bardziej zaawansowanych systemach stosuje się panele sufitowe oraz instalacje buforujące (magazynujące), które zbierają odzyskane ciepło do późniejszego wykorzystania.
Rekuperację stosuje się też do odzyskiwania ciepła ze zużytej wody w celu podgrzania świeżej wody przeznaczonej do dalszego użytku..