Jednak nie oznaczają one tego samego. Dentysta jest specjalistą od zębów.
Stomatolog nie tylko leczy zęby, ale i również błony śluzowe w jamie ustnej, tkanek w jamie ustnej, oraz przyzębia. W niektórych Państwach są to dwa odrębne zawody - i od niedawna tak jest też w Polsce.I chociaż przyjęło się, że stomatolog i dentysta nie zajmują się tym samym - często jest to mylne spostrzeżenie.
Zarówno stomatolog jak i dentysta badają kondycję jamy ustnej, zębów, tkanek w jamie ustnej oraz dziąseł. Mogą przepisywać nam leki, leczyć nasze zęby.Lekarz może sobie wybrać dodatkową specjalizację, na przykład chirurgię, periodontologię, protetykę stomatologiczną, ortodoncję i tym podobne.
Zawód lekarza dentysty i stomatologa nie należy do łatwych i również zdobywanie kwalifikacji może utrudniać chociażby ilość osób, które chcą się dostać na te studia.Kiedy warto zaprowadzić dziecko do stomatologa? Wtedy kiedy dopiero zaczynają go boleć zęby? Oczywiście, że nie.Bardzo często rodzice zabierają swoje pociechy na wizytę adaptacyjną, dzięki której maluch ma szanse poznać od podstaw pracę dentysty, która czasem może wydawać im się nawet przerażająca - w szczególności, jeżeli maluch zobaczy te maleńkie wiertarki lub też inne urządzenia znajdujące się w gabinecie lekarza.
Jeżeli sytuacja nie wymaga tego wcześniej to około trzeciego roku życia warto malucha zabrać na taką wizytę, dzięki czemu w przyszłości nie będzie problemu z leczeniem zębów. Dentysta podczas takiej wizyty adaptacyjnej, oswajającej zapoznaje malucha ze swoją pracą, prezentuje mu narzędzia z jakimi ma do czynienia na co dzień.Próchnica nie jest jednak jedynym występującym problemem tyczącym się zębów.
Każdy gabinet dentystyczny, który zajmuje się ogólną profilaktyką stanu uzębienia, na pewno z powodzeniem przeprowadzi także zabieg polegający na leczeniu miazgi zęba oraz otaczających ją tkanek.
Stomatologia zachowawcza to zdecydowanie najpopularniejszy odłam tej dziedziny medycznej.Mówi się, że Polacy mają zaniedbane zęby.Boją się dentysty i idą do niego tylko wtedy, gdy ból zęba jest nie do wytrzymania i trwa bez przerwy.
A wtedy - w wielu przypadkach - jedynym możliwym rozwiązaniem jest tylko ekstrakcja. Tymczasem dzisiaj dentysta powinien przestać kojarzyć się z czymś strasznym. Dzisiaj wizyta u tego lekarza wcale nie musi kojarzyć się z cierpieniem. dlaczego? Bo właściwie każdy, nawet najmniejszy gabinet dentystyczny jest zaopatrzony w sprzęt o wiele nowocześniejszy, niż choćby jeszcze 15 lat temu. Dostępne są też różne znieczulenia, dzięki czemu można bezboleśnie wyleczyć nawet dość poważnie uszkodzony ząb.Bo wiele z tych osób pamięta, jakie możliwości leczenia miał stomatolog nawet kilkadziesiąt lat temu.
Nie można jednak porównywać warunków sprzed tak odległego czasu i z dzisiaj.
Okresy te dzieli bowiem ogromna przepaść i poważny postęp.Stosowane obecnie znieczulenia stomatologiczne pozwalają na leczenie bez bólu.
Skorzystamy z nich w każdym gabinecie. Ile trzeba zapłacić za nie prywatnie? Prywatny gabinet stomatologiczny może zaoferować pacjentom kilka typów znieczuleń.To podstawowe, czyli wykonane strzykawką z cienką igłą, to zazwyczaj koszt od około 20 do 30 złotych.
Można jednak skorzystać także z bardziej zaawansowanych form znieczuleń, które kosztują więcej. Przykładowo, dentysta może zaproponować znieczulenie komputerowe, które jest niemalże bezbolesne i nie powoduje uczucia odrętwienia całej twarzy.Można też wybrać leczenie w narkozie.