szkolenie wstępne.
Bez niego nie może on zostać dopuszczony do pracy.
I nie ma tutaj znaczenia fakt, czy pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, czy też na przykład umowy zlecenie.Później niektórzy pracownicy muszą dodatkowo przejść okresowe szkolenia BHP, zależne od stanowiska.
Ich częstotliwość regulowana jest przez rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy.
Dodatkowe szkolenia mogą być prowadzone poprzez np.
seminarium online.
I to on poniesie odpowiedzialność, jeśli nie zachowa odpowiednich terminów przeprowadzania oraz rodzajów szkoleń.Outsourcing bhp to w obecnej dobie nader pożądane usługi.
Nie ma się co zresztą temu dziwić, ponieważ szkolenia bhp to ten typ szkoleń, które są obowiązkowe dla każdej osoby, która pracuje.
Nie ma znaczenia w jakiej branży, bo szkolenia bhp muszą co jakiś czas odbywać wszyscy pracujący. Takie są przepisy i nie można się od nich uchylać.Oczywiście przestrzeganie zasad BHP jest ważne we wszystkich zawodach, ale najważniejsze dla prac, przy których nieuwaga grozi śmiercią lub kalectwem.
Do niezwykle niebezpiecznych należy zawód rolnika, który obsługuje wiele skomplikowanych maszyn, a także pracuje przy dużych, kilkuset kilogramowych zwierzętach, które mogą zrobić krzywdę człowiekowi. Pracodawcy w różny sposób starają się, aby ich pracownicy zapoznali się z przepisami BHP.
Jego celem jest aktualizacja wiedzy pracowników na temat bezpieczeństwa pracy oraz aktualnych przepisów.
Nie każdy pracownik musi jednak takie szkolenia przechodzić.Podobnie pracownicy inżynieryjno-techniczni oraz pracownicy służby BHP.
Dla pracowników na stanowiskach robotniczych, gdzie występują szczególne zagrożenia, konieczne jest przeprowadzenie szkolenia, choćby w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na trzy lata.Pracownicy administracyjno-biurowi powinni przypomnieć sobie reguły BHP przynajmniej raz na sześć lat.
Szkolenie kończy się egzaminem, niezależnie od tego, czy było ono w formie elektronicznej, czy kursu.
Po zdanym egzaminie wystawiane jest zaświadczenie, które powinno być przechowywane w aktach osobowych pracownika.Możliwy jest także outsourcing BHP czyli przeprowadzenie takiego szkolenia przez firmę zewnętrzną.Jest oczywiste, że małe i średnie firmy nie utrzymują w składzie swojej kadry osób, które posiadają pełną, specjalistyczną wiedzą w zakresie bezpieczeństwa, higieny i prawa pracy.
Nie jest to konieczne, ani racjonalne. Jednak, jak wymagają przepisy, każdy nowy pracownik musi zostać przeszkolony w zakresie BHP.Kadra specjalistów w zakresie BHP przeprowadza szkolenia BHP zarówno w siedzibie pracodawcy, jak też w siedzibie własnej, w czym elastycznie dostosowuje się do bieżących potrzeb i oczekiwań klienta. Szkoleniowcy, przekazując wiedzę w zakresie wymaganego na danym stanowisku pracy minimum, dysponują również zasobem szczegółowych aktów prawnych oraz znajomością praktycznych sytuacji i ich rozwiązań. Outsourcing BHP pozwala więc uzyskać przedsiębiorcy maksymalny efekt w postaci specjalistycznej wiedzy oraz doradztwa przy minimalnych nakładach.
Co więcej, ze specjalistycznej wiedzy szkoleniowca zewnętrznego możemy skorzystać zawsze, gdy wymaga tego aktualna sytuacja, nie ponosząc żadnych kosztów stałych z tym związanych. .